Narzędzia chirurgiczne wykorzystywane są obecnie we wszelkich placówkach związanych z dbaniem o zdrowie – gabinetach stomatologicznych, szpitalach, przychodniach i gabinetach medycyny estetycznej. Tworzy się je tak, by zapewnić im jak najwyższą trwałość, jednakże nawet ten fakt nie zwalnia nikogo z obowiązku dbania o każde pojedyncze narzędzie.
Po pierwsze – czyszczenie
Proces dbania o narzędzie chirurgiczne prawie każdy połączy z jego dezynfekowaniem, ale zanim rzeczywiście przejdzie się do tego etapu, wszystkie narzędzia należy wyczyścić. Po każdym zabiegu czy operacji narzędzie należy umyć specjalnym detergentem. Konieczne jest to, by usunąć z jego powierzchni większe zabrudzenia, krew, fragmenty naskórka i wszelkie inne zanieczyszczenia.
Przy codziennym myciu narzędzi świetnie sprawdza się zwykła woda destylowana połączona ze specjalnie przeznaczonym do tego celu detergentem.
Po drugie – sterylizacja
Aby jednak nieco ułatwić sobie życie i też nie musieć przeznaczać tak wiele czasu na przygotowanie narzędzia chirurgicznego do pracy, warto skorzystać ze specjalnych automatycznych urządzeń, które w ciągu krótkiej chwili są w stanie oczyścić, zdezynfekować i jeszcze do tego wysuszyć każdy przyrząd. Mowa tu o tzw. myjkach-dezynfektorach. Posiadają one specjalny pojemnik, w którym wystarczy umieścić narzędzia, a następnie włączyć odpowiedni program.
Alternatywnym i równie skutecznym urządzeniem myjąco-sterylizującym okaże się myjka ultradźwiękowa. Należy jednak pamiętać o tym, że narzędzia wyjęte z myjki wymagają jeszcze przepłukania i osuszenia.
Po trzecie – przechowywanie
Czyszczenie i dezynfekcja to podstawowe segmenty dbania o każde narzędzie chirurgiczne, jednakże po umyciu i wysuszeniu przyrządu należałoby go jeszcze gdzieś przechować. O dziwo od tego miejsca przechowania także może całkiem sporo zależeć. Nie wolno bowiem dopuścić do ponownego skażenia czy zabrudzenia narzędzia.
Oczyszczone, zdezynfekowane i bardzo dokładnie wysuszone narzędzia (nie mogą być one nawet lekko wilgotne) zaleca się przechowywać w przeznaczonych do tego szafkach i szufladach. Powinno się zapewnić im stałą temperaturę otoczenia. Pojemniki, w których narzędzia są transportowane, również powinno się poddawać dezynfekcji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.