Echokardiografia płodu, nazywana inaczej echem serca, jest rodzajem badania obrazowego, które pozwala lekarzom zobaczyć serce dziecka przed urodzeniem. Obraz uzyskuje się dzięki specjalnej głowicy emitującej ultradźwięki.

Echokardiografia płodu – jak wygląda badanie?

Badanie echokardiograficzne jest bardzo podobne do rutynowego USG. Po nałożeniu specjalnego, przezroczystego żelu, sondę ultradźwiękową przykłada się do skóry brzucha i powoli przesuwa ją, by obejrzeć układ krwionośny dziecka.

Podczas echa serca wykonuje się ruchome obrazy serca płodu w czasie rzeczywistym. Pozwala to na obejrzenie budowy i pracy serca, naczyń krwionośnych oraz przepływu krwi przez cały układ krążenia. Jest to metoda o wiele bardziej dokładna od typowego USG. Szczegółowe informacje można znaleźć na https://www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia .

Kiedy należy wykonać badanie echa serca?

Idealny moment, by przeprowadzić prenatalne echo serca, to okolice połowy ciąży, czyli między 18 a 24 tygodniem, jednak można je wykonać w dowolnym momencie po tym okresie. Ważne, by nie robić tego przed upływem 18 tygodnia ciąży.

Do tego momentu rozmiary płodu utrudniają obrazowanie serca. Wyjątkiem mogą być ciąże wysokiego ryzyka – wtedy badanie przeprowadza się już między 12 a 14 tygodniem.

Dlaczego warto wykonać echokardiografię prenatalną?

Niektóre problemy z sercem mogą wymagać natychmiastowej interwencji po porodzie. Informacje z echa płodu mogą mieć również wpływ na wybór miejsca urodzenia dziecka.

Często kliniki wykonujące echo serca zapewniają kompleksową opiekę w przypadku wykrycia wad wrodzonych. Ponadto, niektóre problemy z sercem mogą być wyleczone przed urodzeniem dziecka.