Rodzice małych dzieci zazwyczaj mają sporo powodów do niepokoju. Każde zachowanie dziecka odbiegające od normy jest powodem do tego, aby skonsultować się ze specjalistą. Niektórzy rodzice często korzystają z tego typu możliwości, inni z kolei unikają tego jak tylko mogą.
Normy w rozwoju
Normy rozwojowe dla dzieci są określone, można dać trochę je znaleźć. Jednakże normy te są dość elastyczne. Jedno dziecko może nauczyć się danej umiejętności znacznie wcześniej niż inne dzieci. Zależy to po prostu od indywidualnych cech każdego człowieka. Przecież ludzie są różni. To samo odnosi się do dzieci. Nie każde dziecko w tym samym czasie nabywa dane umiejętności. Czasem rodzice i opiekowie muszą wykazać się dużą dozą cierpliwości i tolerancji, kiedy nie wszystko idzie zgodnie z planem i tym co zostało przeczytane w specjalistycznych książkach. Czasami nawet lekarze i inni specjaliści różnią się między sobą jeśli chodzi o diagnozę i proponowane leczenie. Czasami trzeba odwiedzić kilku specjalistów, żeby dowiedzieć się co właściwie jest problemem i jak należy to leczyć.
Walka o rozwiązanie problemów
Jeśli chodzi o dolegliwości i zaburzenia u dzieci to bardzo ważna jest współpraca rodziców, opiekunów, lekarzy i innych ekspertów na przykład logopedy. Dopiero taka współpraca może dać zadowalające rezultaty. Jeżeli rodzic będzie ukrywał przed ekspertami i specjalistami dolegliwości dziecka, to diagnoza nie będzie mogła zostać postawiona właściwie. Tym samym leczenie nie może być skuteczne. Można spotkać się z dwoma rodzajami zachowań. Niektórzy rodzice na wyrost traktują wszelkie zaburzenia i rzekome nieprawidłowości. Inni z kolei mają tendencję do bagatelizowana naprawdę niepokojących zachowań. Rodzice zazwyczaj chcą, aby ich dziecko było idealne. Nie ma jednak idealnych dzieci. Jeżeli dziecko ma problemy, to należy postarać się jak najszybciej je rozwiązać z korzyścią dla samego dziecka.
Droga do specjalisty
Zaburzenia mowy u dzieci są bardzo częste. Mówi się, że wpływ na zwiększenie ilości takich zaburzeń ma dzisiejszy świat. Wielu rodziców nie czyta bajek swoim dzieci. Zamiast tego puszczają bajkę w telewizji albo pozwalają zajrzeć w tablet. Tym samym zaburzenia mowy u dzieci zdarzają się coraz częściej. Jeżeli dwulatek nie mówi, na pewno jest to sygnał, że należy sprawie się przyjrzeć. Kiedy dwulatek nie mówi, być może powinien wiedzieć o tym lekarz pediatra. Jeśli jednak 3 latek nie mówi bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem. Gdy 3 latek nie mówi, może być to symptomem poważnych zaburzeń.