Przez wiele lat funkcjonowało przeświadczenie, że niepotrzebna odzież, która jest przez nas wrzucana do specjalnie przygotowanych kontenerów, trafia do prywatnych przedsiębiorstw zajmujących się handlem w tzw. second-handach. Dziś prześwietlamy, czy jest to stwierdzenie prawdziwe i jaką drogę nasze zużyte ubrania przebywają po umieszczeniu ich w pojemniku.

Żmudna praca w sortowni

Ubrania, zanim trafią do miejsca przeznaczenia, muszą przejść dokładny proces kontroli przez pracowników zajmujących się ich segregacją. To na tym etapie część ubrań zostaje zakwalifikowana jako ta, które nadaje się na cele charytatywne. Nie jest ich jednak tak dużo, jakbyśmy chcieli. Lwią część „ciuchów” stanowią te, które nie nadają się do dalszego użytkowania. Te najbardziej zniszczone przekazywane się do recyklingu, gdzie mogą zostać przerobione na m.in. elementy uszczelniające w samochodach osobowych. Inne uszkodzone ubrania otrzymują „nowe życie” jako ścierki czy materiałowe chusteczki. Można zatem rzec, że po wrzuceniu ubrania do kontenera na pewno się ono nie zmarnuje.

Kiedy korzystają dostawcy odzieży używanej

To od pracowników sortowni zależy w głównej mierze, gdzie trafią sprawdzane ubrania. Osoby pracujące w tej branży podlegają organizacjom charytatywnym, a więc cele socjalne są priorytetowe, stąd wiele ubrań trafia do potrzebujących. Część ubrań, które nie zakwalifikują się jako te dla osób biednych mogą trafić do sklepów z odzieżą używaną. Dostawcy odzieży używanej otrzymują ubrania za opłatą, z czego pieniądze trafiają również na cele charytatywne. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nasze ubranie, którego już nie potrzebujemy, trafi do osób potrzebujących, czy zostanie przeznaczone dla „second-handów”. Stąd też najlepiej przekazywać ubrania bezpośrednio do organizacji charytatywnych, jeżeli oczywiście zależy nam na pomaganiu osobom potrzebującym. W innym przypadku o losie ubrań zdecydują pracownicy sortowni, którzy zaliczą nasze „ciuchy” do jednej z kilku kategorii.

Prywatne firmy skupu odzieży

Istnieją także prywatne przedsiębiorstwa zajmujące się skupem odzieży. Dzięki nim dostawcy odzieży używanej mają dużo towaru do zaoferowania. Działalność prywatnych firm nie musi się każdemu podobać, wszak ubrania dostarczane są tam jedynie w celach charytatywnych. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że dzięki istnieniu takim firm zwiększa się zatrudnienie i powstają nowe miejsca pracy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora