Regularne badanie stanu skóry, a także obserwowanie różnych pojawiających się na niej zmian powinno należeć do codziennych przyzwyczajeń ludzi w różnym wieku. Rekomendowane jest wybranie się do dermatologa nie tylko przed wykonaniem określonego zabiegu, ale również w celach profilaktycznych.

Czym dokładnie zajmuje się dermatolog?

Omawiany lekarz musi posiadać przede wszystkim ogromną wiedzę z zakresu następujących specjalności: endokrynologia, alergologia, choroby wewnętrzne, immunologia, choroby naczyń krwionośnych, onkologia. Należy mieć świadomość, że dermatolog zajmuje się także problemami z kondycją włosów, oceną stanu skóry czy badaniem różnych zmian powstających na skórze.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dermatologia jest bardzo obszerną specjalizacją. Warto wiedzieć, że lekarz zajmujący się kwalifikowaniem do poszczególnych zabiegów dobiera je zgodnie z typem skóry określonego pacjenta. Z kolei kosmetolog rekomenduje kosmetyki, a także wykorzystuje zabiegi, których celem jest leczenie wyglądu skóry ciała i twarzy.

Kiedy dokładnie warto się wybrać do dermatologa?

Zalecane jest wybranie się do dermatologa w przypadku zaobserwowania na powierzchni swojej skóry zmiany o nieokreślonym charakterze. Oczywiście pilnej konsultacji będą wymagały bolące zmiany o rozległym kształcie.

Specjalista na pierwszej wizycie będzie się bardzo dokładnie przyglądał niepokojącym zmianom skórnym. Z kolei bardziej szczegółowe badania zostaną przeprowadzone przy wykorzystaniu dermatoskopu. Można mieć całkowitą pewność, że lekarza zaniepokoi zmiana skórna.

Jakie choroby są leczone przez dermatologa?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do najbardziej popularnych chorób, jakimi zajmuje się dermatolog, są: trądzik (kosmetyczny, różowaty, hormonalny), łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, zmiany barwnikowe, łupież, łuszczyca, rozstępy, łysienie, egzema, nowotwory skóry.

Należy mieć również świadomość, że rodzaj leczenia zostanie dobrany przez specjalistę w zależności od typu schorzenia czy stopnia zaawansowania choroby. Przeważnie stosowane są maści lecznicze, leki przeciwwirusowe oraz antybiotyki. Z kolei zabiegi laserowe mogą zostać przeprowadzone w przypadku występowania zmian skórnych, a także przebarwień.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Dermoklinika