W przypadku, gdy na naszych nogach pojawiają się podejrzane wybroczyny, przyjmujące z czasem postać wrzodów, najlepiej nie ignorować tych pierwszych symptomów i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Możliwe, że mamy w tym wypadku do czynienia z owrzodzeniem podudzia, którego dalszy rozwój może powodować otwarte rany na nogach leczenie których jest uciążliwe i długotrwałe. Kluczowa jest tutaj właściwa diagnoza i wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Owrzodzenie podudzia – diagnoza wstępna

Jeżeli chodzi o owrzodzenie podudzia, to diagnoza opiera się w dużej mierze na objawach i badaniu chorej nogi, chociaż może być wymagane przeprowadzenie dodatkowych testów.

Już na pierwszej wizycie u lekarza konieczne jest zapoznanie się specjalisty z historią choroby. Lekarz zapyta z pewnością, czy są jakiekolwiek inne objawy związane z żylnym owrzodzeniem podudzi, takie jak obrzęk kostek czy przebarwiona lub twarda skóra. Zasadne jest także wskazanie na przebyte lub przewlekłe choroby. Cukrzyca,zakrzepica żył głębokich, przebyty uraz lub operacja dotkniętej schorzeniem nogi mogą stanowić istotne czynniki ryzyka, a wiedza o nich może znacznie ułatwić właściwą diagnozę lekarzowi.

Do katalogu niezbędnych badań należy także badanie bezpośrednie, polegające na oglądzie nogi zarówno podczas stania, jak i leżenia.Ewentualne żylaki będą bardziej widoczne podczas wstawania, a w pozycji leżącej łatwiej będzie spojrzeć na wrzód. Podstawowe badanie powinno zakończyć zmierzenie pulsu na kostkach, aby upewnić się, że tętnice w nogach działają prawidłowo.

Owrzodzenie podudzia – badanie specjalistyczne

Czasami podstawowe badanie nie umożliwia jednak postawienia ostatecznej i trafnej diagnozy lekarskiej. Zleca się wówczas zazwyczaj dodatkowe badania specjalistyczne, takie jak badanie dopplera tętnic.

Aby wykluczyć chorobę tętnic obwodowych, jako możliwą przyczynę objawów wrzodowych, lekarz zleci pomiar ciśnienia krwi w tętnicach w okolicy kostek i porównanie go z ciśnieniem w ramionach.Jeśli faktycznie jest to choroba tętnic obwodowych, ciśnienie krwi w kostkach będzie niższe niż w ramionach. Przeprowadzenie takiej kontroli jest ważne też z tego powodu, że głównym sposobem leczenia owrzodzeń żylnych są bandaże uciskowe, poprawiające krążenie żył w nogach. Stosowanie takiej kompresji nie jest natomiast bezpieczne, jeśli ciśnienie w tętnicy stawu skokowego jest niskie.

W niektórych przypadkach lekarz rodzinny może zdecydować o skierowaniu do specjalisty chorób naczyń krwionośnych, zwłaszcza w przypadku podejrzenia, że owrzodzenie może być spowodowane chorobami tętnic, cukrzycą lub reumatoidalnym zapaleniem stawów.Dopiero po zebraniu całej historii medycznej i zbadaniu przez specjalistę, podejmowane są decyzje o dalszej kuracji. Jeżeli chodzi o tworzące się Otwarte rany na nogach leczenie takie może wymagać dodatkowych środków i metod.