Cera naczynkowa spotykana jest średnio u co dziesiątej osoby. W naszym kraju nie brakuje ludzi, którzy borykają się z problemem popękanych naczynek widocznych na twarzy. Co jest tego przyczyną? Jak radzić sobie z cerą naczynkową?

Czym jest cera naczynkowa?

Cerę naczynkową bardzo łatwo rozpoznać. Charakteryzuje się ona rozszerzonymi naczynkami, które osadzone są mniej głęboko niż przy normalnej skórze. Stają się dzięki temu bardzo widoczne – tworzą sieć wyraźnych niteczek i przypominają tzw. „pajączki”. Do tego typowym objawem jest zaczerwienienie w postaci miejscowego rumienia.

Cechą cery naczynkowej jest również jej duża wrażliwość. Skóra jest dosyć cienka, a przez to znacznie bardziej podatna na oddziaływanie różnorodnych czynników, takich jak m.in. promienie UV, silny wiatr, chłodne powietrze, duża wilgotność lub niska temperatura otoczenia. Osoby z cerą naczynkową miewają szczególne problemy ze skórą twarzy zwłaszcza w czasie zimy, gdy silny mróz wywołuje mocne zaczerwienienia.

Przyczyny cery naczynkowej

Występowanie cery naczynkowej często uwarunkowane jest kwestiami genetycznymi. Dodatkową przyczyną wpływającą na pojawianie się „pajączków” są żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny. Ich działanie sprawia, że naczynia krwionośne ulegają rozluźnieniu. Na pojawienie się objawów cery naczynkowej bezpośredni wpływ ma między innymi menstruacja.

Luźniejsze naczynia krwionośne pojawiają się niekiedy również przy nagłych zmianach ciśnienia krwi lub temperatury otoczenia. Wyraźne zaznaczenie żyłek i zaczerwienienia na skórze są także typowe dla sytuacji, w których człowiek ulega skrajnym emocjom. Podobnie bywa przy zaburzeniach pracy wątroby lub przy zaparciach.

Co stosować?

Cera naczynkowa często sprawia problem, ale na szczęście istnieje sporo sposobów radzenia sobie z taką skórą. Wyróżnia się kilka różnych metod postępowania. Jednym z nich są sposoby domowe, czyli różnego rodzaju maseczki z naturalnych produktów, takich jak nabiał (śmietana, twaróg), owoce (kiwi, cytryna), miód czy napary rozmaitych ziół (jak np. szałwia, rumianek, skrzyp).

Przy cerze naczynkowej bardzo istotne jest staranne selekcjonowanie stosowanych kosmetyków. Ważne jest przede wszystkim nawilżanie, kojenie obrzęków, zmniejszanie widoczności czerwonych niteczek i eliminowanie rumienia. Trzeba również zabezpieczać skórę przed działaniem promieni słonecznych, a zimą natłuszczać twarz kremem. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z usług gabinetów kosmetycznych i poddanie się zabiegom zamykającym naczynka.