Naturalne metody leczenia, które wspierają na przykład samopoczucie psychiczne, są coraz bardziej popularne. Pomagają one redukować stres, pozytywnie wpływają na formę układu nerwowego człowieka. Właśnie taką metodą jest fototerapia, która jest zalecana nawet przez psychiatrów wtedy, gdy człowiek zmaga się z zaburzeniami nastroju.

Czym jest fototerapia?

Fototerapia to w dużym skrócie leczenie za pomocą światła. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak pozytywny wpływ na nastrój człowieka i poziom jego energii ma słońce, a dokładnie emitowane przez nie światło. Okazuje się, że gdy światła słonecznego jest mniej, tak jak na przykład jesienią i zimą, sporo osób obserwuje u siebie chwiejny nastrój, a także spadek energii życiowej. Dlatego też wymyślono fototerapię.

Warto zaznaczyć, że nie ma ona nic wspólnego z sesjami w solarium. Do fototerapii używa się zupełnie innych lamp, które emitują promieniowanie takie, jak słońce. Gdzie można skorzystać z tej formy terapii? W dużych miastach dostępne są gabinety, do których można udać się na sesję fototerapii. Często kwadrans wystarczy, aby poczuć się lepiej. Oczywiście ważna jest tutaj regularność. Fototerapię można zafundować sobie również we własnym domu. Wystarczy kupić odpowiednie lampy, a następnie naświetlać się każdego dnia. To właśnie wtedy w organizmie syntezowana jest witamina D, która również ma wpływ na samopoczucie psychiczne człowieka.

Kto może skorzystać z fototerapii?

Fototerapię bardzo często zalecają lekarze psychiatrzy. Jest to zatem metoda leczenia, która z jednej strony zalicza się do metod medycyny alternatywnej, z drugiej jednak ma pewne ugruntowanie naukowe. Wspiera klasyczną psychoterapię oraz farmakoterapię. Mogą skorzystać z niej osoby, które leczą się na przykład na sezonowe zaburzenia nastroju.

Sezonowe zaburzenia nastroju często pojawiają się wczesną jesienią i trwają aż do wczesnej wiosny, powoli ustępując, gdy dni stają się dłuższe i bardziej słoneczne. Aby lepiej przetrwać ten trudny czas, można naświetlać się w domowym zaciszu właśnie za pomocą lamp. Warto wcześniej przedyskutować z lekarzem ewentualne przeciwwskazania. Regularne dbanie o swój nastrój to jedna z form przeciwdziałania poważnym problemem w zdrowiu psychicznym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.