Bardzo przydatnym badaniem w leczeniu i diagnostyce chorób układu krążenia, a także innych narządów jest angiografia. To inwazyjne badanie polega na wprowadzeniu cewnika w badane miejsce, a poprzez niego wprowadzony jest kontrast. Nowoczesna metoda zapewnia o wiele większy komfort zabiegu, za pomocą wstrzyknięcia kontrastu dożylnie, oraz obrazowaniu ich w tomografie komputerowym.
Wskazania do wykonania zabiegu angio TK
Wiele chorób wieńcowych kwalifikuje pacjenta do wykonania angiografii TK. Prócz tego istnieje wiele innych schorzeń, w których angiografia TK jest bardzo pomocna. Mowa tu o wykryciu na przykład małych tętniaków, czy to w mózgu, czy w jamie brzusznej. Różne choroby żył, nawet w kończynach, są podstawą do przeprowadzenia badania Angio tk. Dzięki temu badaniu lekarz może w przejrzysty sposób ocenić stan naczyń krwionośnych oraz zlokalizować obecność zmian chorobowych.
Komfort podczas badania angiograficznego
Dzięki nowoczesnej metodzie wykonywania zabiegu i wysokiej jakości sprzętu, za pomocą którego odbywa się angiografia TK, pacjent nie jest narażony na typowy dyskomfort związany z cewnikiem. Środek cieniujący, tak bardzo potrzeby w badaniu, podawany jest dożylnie poprzez wenflon. Następnie odbywa się badanie w środku tomografu komputerowego. Ten z kolei rejestruje dokładny obraz danej partii ciała, a dzięki kontrastowi uwidoczniony jest przebieg naczyń krwionośnych.
Możliwość dokładnej oceny dzięki metodzie trójwymiarowej
Angio TK pozwala na uzyskanie obrazu żył, tętnic i innych naczyń krwionośnych w formacie trójwymiarowym. Otóż obrazy, jakie powstają podczas badania tomografem, nakładają się na siebie i tworzy się idealna projekcja badanego obszaru. Pozwala to na rzetelną i jasną ocenę przez lekarza oraz ustalenie dalszego leczenia farmakologicznego bądź operacyjnego. W klasycznym badaniu angiograficznym ocena przeprowadzana jest na podstawie zdjęć rentgenowskich, które ukazują zmiany chorobowe, jednak bez możliwości obrazu trójwymiarowego.
Badanie angiograficzne TK bez większych przeciwwskazań
Do grupy najbardziej narażonych osób na przeciwwskazania należą kobiety w ciąży (ze względu na promieniowanie jonizujące), osoby uczulone na środek cieniujący (kontrast) bądź też osoby ze schorzeniami nerek czy astmą oskrzelową. O wszystkich zaistniałych okolicznościach należy poinformować lekarza, aby dobrać odpowiednią metodę diagnostyki bez komplikacji i zagrożenia życia bądź zdrowia.