Coraz bardziej popularna wśród kobiet staje się histeroskopia diagnostyczna. Obecnie badanie to jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na poznanie przyczyn niepłodności u kobiet. Co warto o tym wiedzieć i jak wygląda to badanie?
Histeroskopia diagnostyczna
Histeroskopia to badanie, które nazywa się również wziernikowaniem macicy. Jest ono obecnie bardzo często wykorzystywane, gdyż problem niepłodności wśród kobiet jest niestety coraz częściej spotykany. Czasami zwykłe badania, takie jak USG nie potrafią pomóc w ustaleniu przyczyn niepłodności. Histeroskopia pozwala lekarzom na dokładne obejrzenie wewnętrznych ścianek macicy. Czy każda kobieta powinna udać się na takie badanie? Niekoniecznie. Jest ono bowiem szczególnie przeznaczone dla kobiet, u których wcześniej wystąpiły poronienia lub krwawienia z dróg rodnych. Panie, które borykają się z problemem nieregularnych miesiączek, również powinny zdecydować się na takie badanie.
Jak to przebiega?
Wszystkie badania u ginekologa źle kojarzą się kobietom. Okazuje się jednak, że wyżej wymieniona histeroskopia to proces, którego nie należy się obawiać. Wystarczy tylko wybrać dobrych specjalistów, którzy świadczą profesjonalne usługi. Bardzo często zabieg ten można wykonać już w szpitalach, jednak czasami lepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z prywatnych wizyt. Kobieta po takim badaniu może opuścić klinikę, jednak powinna odczekać około 3 godziny, gdyż ten rodzaj badania jest przeprowadzany w znieczuleniu. Przed rozpoczęciem badania lekarz najpierw odkaża pochwę. Następnie za pomocą urządzenia, jakim jest histeroskop, wprowadza w głąb pochwy około 30 centymetrowa tulejkę, która zawiera przewody oświetlające badaną przestrzeń. Tym samym ma on świetny widok na wewnętrzne ścinki macicy. Takie badanie przeprowadza się na specjalnym fotelu ginekologicznym, który ma na celu zwiększenie komfortu pacjentki podczas badań.
Nie należy obawiać się tego badania, gdyż może ono pomóc znaleźć przyczynę problemów u kobiet. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj skorzystanie z prywatnych klinik ginekologicznych, które świadczą odpłatne usługi.