Zdarza się, że problemy naszej natury emocjonalnej przysparzają nam wielu problemów i nie jesteśmy w stanie sobie sami z nimi poradzić. Nie zawsze też możemy liczyć na wsparcie najbliższych czy przyjaciół, a o niektórych sprawach być może wcale nie chcemy ich informować. Może to być powód, aby udać się do psychologa.

Kiedy udać się do psychologa?

Zdarzają się sytuacje, że do psychologa zgłaszają się ludzie, którzy tak na prawdę tego nie potrzebują, a osoby, które powinny się tam pojawić, nigdy się do psychologa nie wybiorą. O ile w pierwszym przypadku nie niesie to za sobą żadnych konsekwencji, a nawet może się okazać, że to był całkiem dobry pomysł, tak w drugim przypadku osoba, która jednak tej pomocy potrzebuje, a jej nie otrzyma, może ponieść z tego powodu przykre konsekwencje.

Problemy emocjonalne, jeśli nie możemy sobie z nimi sami poradzić, mogą przeistoczyć się w poważniejsze zaburzenia. Warto więc choćby dla własnego komfortu wypróbować tę drogę pomocy i skorzystać z porady specjalisty. Pierwsza wizyta u psychologa, choć można mieć przed nią wiele obaw, tak naprawdę rozwieje wiele naszych wątpliwości i może okazać się bardzo przydatna. Gdy nie radzimy sobie z emocjami, warto skonsultować to z psychologiem.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Wiele osób przed tą wizytą ma wiele obaw i zupełnie nie wie, jak ma się do niej przygotować. Czy jednak do pierwszej wizyty u psychologa trzeba się przygotowywać? Niekoniecznie. To w końcu my zgłaszamy się tam po pomoc, a psycholog ma nam jej udzielić, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba. Zawsze jednak umawiając się na wizytę możemy zapytać, co warto przed nią zrobić.

Każdy psycholog ma własne metody pracy z pacjentem. Trudno też szukać złotego środka i próbować się jakoś do pierwszej wizyty przygotować. Gdy pojawimy się w gabinecie, na pewno psycholog zrobi wszystko, aby wizyta była skuteczna i odniosła zamierzone cele, zarówno dla niego jak i pacjenta.

O co psycholog może zapytać?

Pierwsza wizyta u psychologa bywa zwykle zaskoczeniem dla każdego pacjenta, bo tak naprawdę nie wiemy, jakie metody zastosuje specjalista. Być może to on zada pierwsze pytanie, a być może to właśnie Ty zaczniesz rozmowę. Niemniej musi on uzyskać podstawowe informacje o problemie, który Cię nurtuje, i który przyprowadził Cię do jego gabinetu.

Na pewno można spodziewać się podstawowych pytań związanych z naszą sytuacją życiową, które są bardzo przydatne do szerszego spojrzenia na problem, a także są łatwym sposobem na to, abyś poczuł się swobodnie i zaczął być aktywnym na wizycie.