Tomografia komputerowa naczyń krwionośnych jest badaniem, które pozwala na skuteczne zobrazowanie ich stanu. Warto jednak wiedzieć, że wykorzystuje się mniej inwazyjną alternatywę, czyli angio tk tętnic wieńcowych. Oczywiście nadal trzeba zachować ostrożność, mogą wystąpić również skutki uboczne, chociaż zdarza się to relatywnie rzadko.

Angio tk tętnic wieńcowych, czyli co?

Angiografia jest badaniem diagnostycznym w postaci tomografii komputerowej naczyń krwionośnych, które wymaga dożylnego podania kontrastu i użycia promieniowania. Łatwo domyślić się, że nie można przesadzać z częstotliwością wykonywania go ze względów zdrowotnych. Jest wiele wskazań do przeprowadzenia badania, dotyczy to między innymi oceny tętnic i żył mózgowych w celu zdiagnozowania tętniaków, zakrzepicy żylnej i rozmaitych anomalii naczyniowych.

Można zobaczyć rozmaite zwężenia, które prowadzą między innymi do zatorowości płucnej. Angiografia jest także stosowana do wykrycia zwężeń miażdżycowych, różnych nieprawidłowości w jamie brzusznej i miednicy. Jeśli ktoś ma skierowanie od lekarza, może wykonać badanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, oczywiście przy ważnej polisie ubezpieczeniowej. Trzeba liczyć się z tym, że cena angiografii nie należy do niskich, może wynosić 300 zł lub nawet przekroczyć 800 zł.

Co warto wiedzieć na temat angiografii?

Istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia angiografii, dlatego dokładny wywiad lekarski to podstawa, nie każdy może poddać się tomografii komputerowej naczyń wieńcowych. Jest to zabronione w przypadku kobiet w ciąży, dozwolone wyłącznie przy zagrożeniu życia i w sytuacji, gdy nie ma innej metody do postawienia diagnozy. Przeciwwskazaniem do angiografii jest także na nadczynność tarczycy ze względu na podawanie jodu, nie można również zastosować tego przy niewydolności nerek. Jeżeli ktoś miał kiedyś reakcję uczuleniową na kontrast, to niemożliwe staje się przeprowadzenie angio tk tętnic wieńcowych.

Wykonanie badania nie zajmuje wiele czasu, najczęściej wystarczy kilkanaście minut, po czym pozostaje się pod obserwacją personelu medycznego przez kolejne pół godziny. Zaleceniem po angiografii jest dobre nawodnienie organizmu, powinno się wypijać spore ilości płynów w celu pobudzenia nerek i przyspieszenia wydalania kontrastu. Trzeba mieć na uwadze to, że tomografia wiąże się z promieniowaniem rentgenowskim, które nie pozostaje obojętne dla organizmu. Należy wobec tego zachować ostrożność i stosować tego typu narzędzie diagnostyczne z umiarem, aby zredukować do minimum ryzyko wystąpienia powikłań.