Niewydolność żylna dotyczy już niemal 40% społeczeństwa, a więc jest to problem dość powszechny. W wielu przypadkach przewlekła niewydolność żylna może mieć poważniejsze konsekwencje, wykraczające poza niekomfortowe obrzęki i uczucie ciężkości czy żylaki kończyn dolnych.
Czym jest niewydolność żylna?
Przewlekła niewydolność żylna to objawy związane zastojem żylnym, który może być spowodowany poprzez niedrożność żył bądź nieprawidłowości w ich budowie. W większości przypadków jest to dolegliwość na którą wpływ mają w głównej mierze czynniki genetyczne. Istnieją jednak dodatkowe przesłanki, których zaistnienie zwiększa szansę na to, że wystąpić mogą żylaki kończyn dolnych. Jest to przede wszystkim:
– nadwaga,
– brak aktywności ruchowej,
– noszenie obcisłej odzieży (przede wszystkim skarpet, spodni, bielizny wyszczuplającej).
– duża liczba ciąż (im więcej tym ryzyko niewydolności żylnej jest większe). Przewlekła niewydolność żylna jest ściśle związana z chorobami zakrzepowymi, niewydolnością zastawek żylnych oraz z zespołami uciskowymi.
Po czym rozpoznać niewydolność żylną?
Przewlekła niewydolność żylna w pierwszych etapach daje słabo widoczne objawy, a co za tym idzie nie trudno o ich pominięcie. Pierwszym sygnałem alarmowym powinna być nadmierna ociężałość nóg oraz uczucie pełności. Bardzo często pojawiają się obrzęki czy uwypuklenia skóry w miejscach ucisku. Jeżeli pojawią się:
– poszerzone żyły powierzchniowe zabarwione na niebiesko,
– trwałe obrzęki (nie są plastyczne i odwracalne jak na początku schorzenia),
– przebarwienia o rdzawobrązowym kolorze (występujące najczęściej na łydkach),
– owrzodzenia i stany zapalne skóry,należy niezwłocznie udać się po poradę do lekarza. Takie objawy świadczą o zaawansowanej niewydolności żylnej, która natychmiastowo musi zostać poddana rozpoznaniu i specjalistycznemu leczeniu.
Stopnie niewydolności żylnej
Stopnie niewydolności żylnej określane są przy pomocy klasyfikacji CEAP. Wygląda to w sposób następujący:
C0 – na tym stopniu wszelkie zmiany są niewidoczne i niewyczuwalne
C1 – pojawiają się żylaki siatkowate i pajączkowate poszerzenia żył
C2 – pojawiają się duże żylaki, których średnica może sięgać nawet 3 mm
C3/ C4 – na tym etapie, oprócz objawów charakterystycznych dla poprzednich stopni, pojawiają się przebarwienia o rdzawobrązowym kolorze