Dziurawiec pospolity, zwany częściej zielem świętojańskim, jest byliną, która należy do rodziny dziurawcowatych. Dziurawiec bardzo często nazywany jest także polnym złotem. Wiąże się to z jego występowaniem na suchych łąkach, polanach oraz skrajach lasów. Roślinę tę uprawia się przede wszystkim na jałowych glebach.
Jak wygląda dziurawiec pospolity?
Bez wątpienia dziurawca da się bez problemu rozpoznać wśród pozostałych ziół o żółtych kwiatach. To właśnie delikatnie podziurawione owalne listki są charakterystyczną cechą dziurawca pospolitego, i to dzięki nim nadano mu wyżej wymienioną nazwę. Czym więc są te niewielkie dziurki? Są to zbiorniczki olejków eterycznych, maące mnóstwo korzyści zdrowotnych. Patrząc na liście tego kwiatu z góry można zauważyć charakterystyczny krzyżyk. Z tego też powodu dawniej mówiło się na ten kwiat – krzyżowe ziele.
Dziurawiec ma sztywną i twardą, a także silnie rozgałęzioną łodygę, sięgająca nawet do metra wysokości. Posiada ona na swym końcu pięciopłatkowe, żółte kwiaty o średnicy do 3 cm. Na nich zaś możemy zaobserwować lekko brunatne plamki, stanowiące zbiorniczki hipercynowe. Gęste kwiatostany dziurawca nazywa się baldagochronami.
Dziurawiec kiedy zbierać?
Kiedy więc możemy na łąkach zaobserwować te piękne kwiaty? Dziurawiec pospolity kwitnie w okresie od czerwca do września, jednakże do zbiorów dochodzi od czerwca do połowy lipca. Wtedy zbiera się kwitnące, młode pędy z pączkami dziurawca. Jeśli nie dojdzie w tym czasie do zbiorów tego kwiatu, to kolejnym okresem, w którym będzie to możliwe, jest koniec sierpnia. Po prostu przycięte rośliny muszą znów odrosnąć i ponownie zakwitnąć. Świeże kwiaty i ziele dziurawca są wykorzystywane do wytwarzania wyciągu olejowego.
Dziurawiec zastosowanie
Dziurawiec pospolity jest bardzo pożyteczną rośliną, która pomaga w licznych dolegliwościach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszego ciała. W pierwszym przypadku zastosujemy napar, w drugim zaś olej z dziurawca.
Oczywiście najpopularniejsza jest herbata z dziurawca, którą gotuje się około 2 minut. i zaparza pod przykryciem kolejne 10 minut. Wypity napar zadziała wzmacniająco, przeciwbakteryjnie, a także uspokoi nas i wzbudzi apetyt.