Kudzu jest to roślina, która znana jest przede wszystkim w Chinach, Japonii i Korei. W XIX wieku zawitała do Stanów Zjednoczonych. W Polsce nie jest bardzo znana. Zaliczana do super food, czyli produktów, które wspierają i wzmacniają organizm. Ale jakie ma kudzu działanie? Jak się dawkuje i czy są jakieś skutki uboczne?
Kudzu działanie i właściwości lecznicze
Kudzu znana jest w Chinach od wielu lat przed naszą erą. Jest to roślina, która może osiągnąć nawet 12 metrów wysokości. Liście i korzeń to najbardziej wartościowe części rośliny. W swoim składzie posiada izoflawony, genisteinę oraz daidzeinę.
Kudzu posiada silne właściwości antyoksydacyjne i zapobiega powstawaniu nowotworów. Powstrzymuje chorobę wieńcową, zmniejsza ciśnienie krwi oraz ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Przede wszystkim jednak kudzu stosowane jest w leczeniu uzależnień od alkoholu lub papierosów. Dzięki aktywnym składnikom działa antydepresyjnie, a także pomaga w łagodzeniu skutków menopauzy. Ale czy ma korzeń kudzu skutki uboczne? Czy każdy może stosować ten preparat?
Korzeń kudzu skutki uboczne
Kudzu powinny unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe oraz zmagające się z problemami hormonalnymi, także powinny skonsultować suplementację kudzu z lekarzem.
A jakie mogą wystąpić skutki uboczne? Nie jest ich dużo, aczkolwiek należy wiedzieć, że po zażyciu kudzu może wystąpić świąd lub pieczenie. Zdarza się czasami uszkodzenie wątroby lub nudności. Najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie źródła pochodzenia preparatu, który kupimy. Bo sprawdzony środek, w którym nie ma żadnych niebezpiecznych domieszek jest bezpieczny.
Kudzu root dawkowanie
Preparat kudzu można znaleźć pod kilkoma postaciami. W Polsce najchętniej i najczęściej wybierane są tabletki lub sproszkowana postać rośliny. Przed zażyciem należy dokładnie zapoznać się z załączoną ulotką, gdyż Kudzu root dawkowanie zależy od tego, jak silny i skoncentrowany jest dany preparat.
W postaci tabletek kudzu dawkowanie wynosi 1-2 tabletki dziennie. Jeśli mamy do czynienia z proszkiem, to 20 g produktu do posiłku powinno rozpuścić się w wodzie. Ale najważniejsze jest zapoznanie się z etykietą na opakowaniu.