W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się szwy wchłanialne, które są określane także jako szwy rozpuszczalne. Umożliwiają zbliżenie do siebie brzegów tkanek, dzięki czemu mogą się zrosnąć.
Zastosowanie nici rozpuszczalnych
Nici rozpuszczalnych nie trzeba usuwać w przeciwieństwie do tradycyjnych szwów. Produkty wchłanialne świetnie sprawdzą się w obszarach ciała, które poddawane są naprawdę dużym obciążeniom mechanicznym. Niestety nie są polecane do złączania tkanek o niskim poziomie metabolizmu i słabym ukrwieniu. Zapraszamy do artykułu, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają Szwy rozpuszczalne i z czego są wykonane. Warto mieć na uwadze, że różne rodzaje szwów są dostępne na rynku. Godne polecenia są nie tylko produkty z materiałów syntetycznych, ale również naturalnych. Nici z materiałów naturalnych powstają z catgutu, czyli włókna produkowanego z baranich lub kozich jelit. Cechują się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi i stosunkowo szybko ulegają biodegradacji. Należy pamiętać, że nici chirurgiczne z catgutu są bardzo szybko wchłaniane przez organizm człowieka.
Wybór szwów wchłanialnych
Nici chirurgiczne rozpuszczalne powstają najczęściej z włókien polimerowych. Na rynku dostępne są także szwy syntetyczne z nylonu, czyli materiału, który cechuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie. Idealnie sprawdza się w trakcie zszywania skóry zwierzęcej lub ludzkiej. Nici pozwalają utrzymać stałe napięcie brzegów rany po ich zbliżeniu. W wersji białej, kremowej i bezbarwnej dostępne są naturalne szwy rozpuszczalne, wykonane z catgutu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że produkty w wariantach kolorowych też można znaleźć w sprzedaży. Szwy syntetyczne mają najczęściej barwę zieloną lub niebieską. Od kodu używanego przez danego producenta zależy kolor. Warto mieć świadomość, że w wielu grubościach występuje ten rodzaj nici chirurgicznych. Z włókien o średnicy 0,02 mm powstają najcieńsze szwy syntetyczne, które są używane w mikrochirurgii. Natomiast z kilku włókien powstają najgrubsze nici chirurgiczne rozpuszczalne. Teraz już wiesz, czym są szwy wchłanialne.