Łuszczyca jest niezwykle powszechną chorobą skóry, która dotyka sporej części społeczeństwa. U jednych jest ona bardzo łagodna, do tego stopnia, że nie wiedzą oni o jej istnieniu. U innych z kolei przebieg jest bardzo ostry. Skąd się bierze ta choroba i jak ją leczyć?

Łuszczyca – przyczyny i natura choroby

Łuszczyca to choroba skóry, której przyczyna nie jest dokładnie znana, jednak wiadomo, że za jej powstanie odpowiada genetyka i immunologia. Charakterystyczne jest dla niej łuszczenie się skóry, które niezwykle ją oszpeca, a do tego często jest bardzo bolesne. Skóra objęta łuszczycą jest też bardzo wrażliwa łatwo doprowadzić do jej pęknięcia i krwawień.

Łuszczyca u niektórych osób może mieć postać bardzo łagodną, która ni wiąże się aż z tak silnym dyskomfortem i najczęściej obejmuje bardzo mały obszar ciała. W niektórych przypadkach jednak zmianami pokryte jest niemal całe ciało, a pacjenci bardzo cierpią. W obu przypadkach konieczne jest leczenie łuszczycy, gdyż nieleczona, choroba ta przybiera na sile.

Łuszczyca – leczenie

Łuszczyca jest chorobą o nieznanym pochodzeniu, a więc nie wiadomo też dokładnie, jak ją leczyć. Całe leczenie jest więc objawowe, nawet w przypadku zastosowania najnowocześniejszych leków.

Leczenie łuszczycy ma powodować złagodzenie zmian i zmniejszenie obszaru ciała, na jakim występują. Konsekwentnie prowadzone, potrafi dać ono dobry efekt, jednak konieczne jest ono cały czas, a do tego musi towarzyszyć mu odpowiednie pielęgnacja i profilaktyka, aby łuszczyca nie wróciła. Leczenie łuszczycy trwa więc dożywotnio.

Stosować można zarówno przepisane przez lekarza leki, jak i te bazujące na substancjach ziołowych, które również są wysoce skuteczne.

Jak ograniczyć zmiany przez profilaktykę i odpowiednią pielęgnację?

Ważnym elementem leczenia łuszczycy jest odpowiednia pielęgnacja i unikanie czynników, które mogą tę chorobę nasilić. Skóra nią objęta jest bardzo wrażliwa, a rozmaite substancje i preparaty, które niw wpływają negatywnie na skórę zdrowych osób, w przypadku łuszczycy potrafią spowodować znaczne jej nasilenie. Należą do nich rozmaite środki czyszczące, płyny do mycia naczyń, proszki do prania, a także wiele kosmetyków.

Osoby z łuszczycą muszą więc dokonywać zakupu specjalnych artykułów dedykowanych ich skórze, które nie podrażniają jej, pomagając jej się zregenerować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.