Żylaki to schorzenie, które jest nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim bardzo niebezpieczne. Niestety równie często jest zaniedbywane. Nie trzeba od razu poddawać się zabiegowi chirurgicznemu, by zadbać o zdrowe żyły. Co warto wiedzieć o kompresjoterapii?
Kiedy warto zastosować kompresjoterapię?
Leczenie uciskiem, czyli inaczej kompresjoterapia, to małoinwazyjna metoda, która w znacznym stopniu poprawia kondycję nóg.
Spuchnięte nogi, uczucie ciężkości czy wreszcie żylaki to wszystko efekt siedzącego trybu życia oraz małej dawki ruchu. Choroby nóg są bardzo uciążliwe i bardzo niebezpieczne. Niestety często są lekceważone. Bardzo często przyczyną tego jest strach przed udaniem się na zabieg.
Kompresjoterapia pomaga uporać się z tymi problemami. Dzięki zastosowaniu opasek uciskowych na żylaki można zwiększyć skuteczność przepływu krwi w żyłach, jak i zapobiec gromadzeniu się chłonki. Opaski uciskowe na żylaki powinny być stosowane profilaktycznie, gdy pacjent dostrzeże u siebie problemy z żyłami. Warto również stosować opaski na żylaki zapobiegawczo, gdyż choroba żył często jest dziedziczna.
Opaska uciskowa na żylaki jest również traktowana jako uzupełnienie skleroterapii, która jest zabiegiem przeprowadzanym, gdy pacjent ma zaawansowane zmiany.
Jak wybrać odpowiednie opaski uciskowe na żylaki?
Opaska uciskowa na żylaki zawsze wybierana jest przez lekarza. Jest to bardzo ważne, gdyż lekarz dobierze odpowiedni rozmiar oraz nacisk opaski.
Warto wiedzieć, że opaska uciskowa na żylaki ma różne stopnie nacisku, które należy dostosować do schorzenia. Opaska o zbyt słabym nacisku nie jest w stanie odpowiednio oddziaływać na schorzenie.
Opaski uciskowe na żylaki o najmniejszym nacisku stosowane są w profilaktyce. Mocniejsze powinny być wykorzystywane przez kobiety w ciąży, a największy ucisk zalecany jest przy dużych zmianach w obrębie żył. Również po zabiegu pacjenci powinni nosić opaski uciskowe na żylaki.
Opaska uciskowa na żylaki to bardzo dobre narzędzie do walki o zdrowe nogi. Trzeba jednak pamiętać, że musi być stosowana systematycznie. Noszona od rana do wieczora. Noszenie opaski uciskowej tylko w momentach, gdy czujemy ból nóg lub pojawiają się obrzęki nie będzie skuteczne.