Nietrzymanie moczu u mężczyzn nie jest dolegliwością rzadką. Z różnych powodów boryka się z nią coraz więcej panów w różnym wieku. Warto poznać przyczyny tego stanu rzeczy oraz metody leczenia nietrzymania moczu.
Przyczyny problemu
Choć problem nietrzymania moczu dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, to jednak dla obu płci jest to krępująca i niekomfortowa dolegliwość. W gronie męskim najczęściej odpowiada za nią rozrost gruczołu krokowego, co utrudnia opróżnianie pęcherza w sposób prawidłowy. Innymi przyczynami nietrzymania moczu, które występują często wraz z bólem i gorączką, mogą być infekcje układu moczowego lub kamica. Zaburzenia wprowadzić mogą również choroby cywilizacyjne takie jak: otyłość, cukrzyca czy choroba Alzheimera. Dolegliwość ta może pojawić się również jako powikłanie po innym zabiegu np. usunięcia prostaty. W celu prawidłowego określenia przyczyny problemu należy skierować się do lekarza specjalisty, który wskaże skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu.
Diagnoza
Leczenie nietrzymania moczu może przynieść pożądany rezultat tylko w przypadku, gdy zostanie odpowiednio zastosowane. W tym celu warto przełamać wstyd i udać się do lekarza urologa, który na podstawie wywiadu oraz badaniu moczu będzie w stanie dokonać wstępnej diagnozy. Będzie mógł również zlecić dodatkowe badania, które jednoznacznie określą rodzaj problemu. Bardzo często skuteczne okazują się farmakologiczne metody leczenia, a nawet zwykłe zmiany nawyków. Warto pamiętać, że nawet jeśli pacjentowi doskwiera nietrzymanie moczu zabieg nie jest jedynym skutecznym rozwiązaniem.
Leczenie farmakologiczne
W sklepach coraz częściej spotkać można suplementy diety na inkontynencję. Mowa o środkach, które mają zminimalizować występowanie objawów nietrzymania moczu. Jednak należy pamiętać, że leczenie nietrzymania moczu odbywa się zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza i wszelkie leki dostępne są wyłącznie na receptę. Najczęściej stosowane są leki z grupy antycholinergicznych, a ich odpowiedni dobór i dawkowanie są ściśle uzależnione od postawionej diagnozy.
Leczenie operacyjne
W niektórych sytuacjach, gdy diagnozuje się nietrzymanie moczu zabieg jest jedynym skutecznym rozwiązaniem. W przypadku trwałego uszkodzenia zwieracza lekarz może skierować pacjenta na zabieg wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej. Procedura chirurgiczna nie należy do skomplikowanych, na skórze pacjenta dokonywane jest jedynie niewielkie nacięcie. Hospitalizacja po zabiegu trwa średnio do 5 dni, a pełne wygojenie i gotowość sztucznego zwieracza otrzymywana jest po ok. 8 tygodniach. Zabieg ten poprawia w sposób znaczny jakość życia pacjenta oraz przywraca mu zdolność utrzymywania moczu.