Osoby interesujące się różnymi formami leczenia bez wątpienia słyszały o fototerapii. To jeden ze sposobów na wspieranie osób, który cierpią na przykład na różnego rodzaju zaburzenia nastroju, które mogą wynikać z małego dostępu do światła słonecznego.
Czym jest fototerapia?
Fototerapia to po prostu leczenie światłem. Często mówi się o niej w znaczeniu potocznym, ale warto wiedzieć o tym, że to uznana i skuteczna metoda leczenia, która jest polecana nawet przez psychiatrów.
Na czym polega fototerapia? Głównie na naświetlaniu różnego rodzaju lampami. Współcześnie można kupić między innymi lampy, które emitują bezpieczne światło zbliżone do tego, które jest emitowane naturalnie przez słońce. To właśnie takie światło stymuluje produkcję witaminy D w organizmie, a także pozytywnie wpływa na nastrój człowieka. Dzięki fototerapii pacjenci zmagający się na przykład z problemami z nastrojem mają więcej energii. Poprawia się również ich samopoczucie. To bardzo pozytywnie przekłada się na jakość życia.
Kiedy korzystać z fototerapii?
Kiedy korzystać właśnie z tej formy terapii? Dobrym okresem jest na przykład wczesna jesień, późna jesień oraz zima, kiedy to w naszej szerokości geograficznej dni są coraz krótsze i ciemne. To właśnie wtedy można regularnie umawiać się na fototerapię, aby stymulować się światłem.
Poza tym dobrze korzystać również z zaleceń, które daje psychiatra lub psycholog. Jeżeli wskazówki związane z leczeniem zaburzeń nastroju lub depresji są takie, by regularnie korzystać z fototerapii, warto sprawdzić to na własnej skórze. Wielu pacjentów odczuwa znaczną poprawę samopoczucia na co dzień.
Fototerapia jako zabieg poprawiający stan skóry
Leczenie światłem jest zalecane nie tylko w wyżej wspomnianych sytuacjach. Fototerapia bywa też skuteczna wtedy, gdy prowadzi się leczenie różnego rodzaju problemów ze skórą. Wtedy na terapię światłem należy umówić się do kliniki medycyny estetycznej lub gabinetu kosmetologicznego.
Można też fototerapię fundować sobie w zaciszu własnego domu. W internecie bez problemu można kupić różnego rodzaju lampy, które emitują na przykład światło białe, czerwone, żółte czy niebieskie. W zależności od tego, jaki chce się osiągnąć efekt, trzeba naświetlać się konkretną barwą światła.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.