Jedną z postępujących chorób cywilizacyjnych jest Niewydolność żylna. Na całym świecie zwiększa się liczba osób zmagających się z tym schorzeniem. Niestety często jej przyczynami są zaniedbanie podstawowych zasad zdrowego odżywiania się oraz prowadzenie niehigienicznego trybu życia.

Co wpływa na powstanie żylaków?

Na powstawanie nieestetycznych żylaków na nogach ogromny wpływ ma styl życia pacjenta. Nie bez powodu bardzo często problemy z żyłami dotykają ludzi otyłych. Tłusta i wysokokaloryczna dieta powoduje zmniejszenie przepustowości żył i znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby krążenia. Kolejnymi osobami narażonymi na tę chorobę są pacjenci uzależnieni od palenia papierosów, picia alkoholu oraz zażywania narkotyków. Ryzyko znacznie zwiększa się, jeśli chory cierpi na nadciśnienie tętnicze, astmę lub wcześniej miał już problemy z sercem. Niestety nawet osoby dbające o prawidłowe odżywianie i unikające używek narażone są na powstawanie żylaków. Może do nich doprowadzić praca wymagająca przebywania przez wiele godzin w tej samej pozycji – siedzącej lub stojącej.

Pierwsze objawy problemów z niewydolnością żylną

Pierwszymi dolegliwościami są opuchnięte oraz obolałe nogi. Bardzo łatwo jest to zauważyć na przykład po zdjęciu skarpetek i odciśnięciu się ich gumki w obszarze kostki. Jeśli taka sytuacja często się powtarza należy koniecznie skonsultować problem z lekarzem. Szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia może znacznie spowolnić rozwój choroby lub doprowadzić do całkowitego jej wyleczenia.

Jak leczyć niewydolnosc krążenia?

Przed postawieniem diagnozy lekarz z pewnością zleci wykonanie wielu badań. Na podstawie wyników będzie można wprowadzić odpowiednie leczenie. Zazwyczaj w początkowej fazie stosowane są leki, które pozwalają udrożnić żyły. Pozytywne efekty kuracji farmakologicznej poprawiają komfort życia pacjenta oraz zapobiegają nawrotom choroby. Jeśli leki nie powstrzymują postępów schorzenia żylaki kończyn dolnych wymagają wykonania specjalnych zabiegów lub operacji.