Włókniaki to nowotwory łagodne, które często pojawiają się u wielu osób wraz z wiekiem. Generalnie nie są znane przypadki ich zezłośliwienia, jednak nie prezentują się one zbyt estetycznie, a czasem nam po prostu przeszkadzają, bo rosną np. w jakie ustnej. Jak można usunąć takie włókniaki w Warszawie?
Krok pierwszy – czy to na pewno włókniak?
Przede wszystkim jednak trzeba wiedzieć, czy to na pewno jest włókniak, czy przypadkiem nie jakaś groźniejsza zmiana. Skąd można to wiedzieć? Otóż włókniaki standardowo przybierają postać guzków, które workowato zwisają, raczej są barwy skóry. Najczęściej są miękkie i po naciśnięciu dają się wprowadzić do ciała. Warto jeszcze podkreślić, że takie włókniaki nie powinny nadmiernie ciemnieć, swędzieć ani boleć.
No ale właśnie – zdecydowanie samemu lepiej jest nie diagnozować takich rzeczy. Warto zatem umówić się na wizytę do dermatologa, chirurga zajmującego się estetyką czy plastyką. Można nawet podpytać lekarza POZ, co w zasadzie zrobić z takimi włókniakami i czy to na pewno to.
Krok drugi – wybór odpowiedniego gabinetu
Jak wygląda usuwanie włókniaków w Warszawie? Czy musimy za to płacić? Czy trzeba to zrobić prywatnie? Otóż to jest dość skomplikowane pytanie. Generalnie bowiem usuwanie włókniaków to kwestia raczej estetyczna, zatem nie jest refundowana. Jeśli jednak włókniak jest duży, rośnie w miejscu, w którym naprawdę przeszkadza albo też znacząco jakoś zaburza urodę i powoduje problemy w tym zakresie, to w zasadzie możliwa jest refundacja.
Z drugiej jednak strony państwowe zabiegi często charakteryzuje dłuższy czas oczekiwania oraz mniejsza możliwość metody usuwania włókniaków. Generalnie zatem warto wybrać się na wizytę do lekarza i rozważyć wszelkie możliwości.
Krok trzeci – wybór metody usuwania włókniaków
Właśnie – jak w zasadzie wygląda takie usuwanie włókniaków w Warszawie? Jaka metoda jest najlepsza? Generalnie można wyróżnić cztery główne metody i każda sprawdza się nieco w innych przypadkach. Przede wszystkim zatem można taki włókniak po prostu wyciąć skalpelem. Zasadniczo one wówczas nie nawracają, ale ta metoda z uwagi na kwestie estetyczne, raczej zarezerwowana jest dla większej wielkości włókniaków.
Inne metody to chociażby metody elektrochirurgiczne, czyli wypalanie prądem, usuwanie włókniaków laserem czy też krioterapia. Standardowo najczęściej wykonuje się te dwie ostatnie metody – mają one podobne rezultaty. Tu jednak lekarz nam pomoże dokładniej określić, co w naszym przypadku będzie w zasadzie lepsze.