Rękawiczki lateksowe są jednymi z najczęściej stosowanych w gabinetach medycznych, kosmetycznych, w firmach sprzątających czy warsztatach. Swoją popularność zawdzięczają m.in. wysokiej skuteczności, stosunkowo niskiej cenie i łatwej dostępności. Jak jednak wybrać je w sposób właściwy, aby na pewno dobrze pełniły swoją funkcję?

Norma

Jeśli rękawiczki mają być wykorzystywane w gabinetach medycznych czy kosmetycznych konieczne jest, aby spełniały one określone normy: musza mieć certyfikat CE, a także być zgodne z normą EN 455. Warto również zwrócić uwagę na parametr AQL – im niższy, tym lepszy, ponieważ przenikalność rękawic będzie mniejsza.

Oczywiście nie w każdym miejscu te normy są konieczne do zachowania – np. firmy sprzątające nie muszą korzystać z rękawiczek lateksowych o tak restrykcyjnych normach. Jest to jednak dobra praktyka, ponieważ lepiej zabezpieczają one dłonie.

Rozmiar

Wybranie właściwego rozmiaru rękawiczek ma kluczowe znaczenie. Rękawiczki lateksowe zbyt duże nie pełnią właściwie funkcji ochronnych – substancje łatwo mogą dostać się do środka – oraz zapewniają mniejszą wygodę i precyzję ruchu.

W przypadku wyboru rękawiczek lateksowych zbyt małych dłuższa praca będzie trudna – dłonie zaczną się szybciej męczyć, ucisk będzie powodował dyskomfort, uszkadzał naskórek. Do tego możliwości manualne będą znacznie mniejsze, a takie rękawiczki łatwiej będzie też uszkodzić – przez rozerwanie w miejscu naciągnięcia lub w wyniku pocenia się dłoni – pot sprawia, że materiał się rozszerza, a więc traci właściwości ochronne, ułatwiając przenikanie substancji potencjalnie niebezpiecznych oraz szkodliwych.

Alergie

Lateks jest materiałem, na który stosunkowo wiele osób ma uczulenie, dlatego też trzeba to wziąć po uwagę przy wyborze rękawiczek – wykonywanie obowiązków z wywołanymi uczuleniem zmianami skórnymi może być niemożliwe lub przynajmniej znacząco utrudnione.

Aby zapobiegać reakcjom alergicznym wato wybrać rękawiczki lateksowe bezpudrowe, które mają niższą zawartość białka, a przez to mniejsze właściwości alergizujące. Jednak w skrajnych przypadkach to może nie wystarczyć i konieczna będzie rezygnacja z rękawiczek lateksowych na rzecz winylowych czy nitrylowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.