Dziurawiec przez wielbicieli ziołolecznictwa często nazywany jest polnym złotem, a to ze względu na jego charakterystyczny wygląd. Pierwsze wzmianki na temat cudownych właściwości dziurawca pochodzą z czasów starożytności, kiedy był uznawany za ziele o nadprzyrodzonych mocach. Już starożytni wierzyli, że dziurawiec ma zbawienny wpływ na leczenie ran oraz funkcjonowanie układu nerwowego człowieka.

Jak wygląda dziurawiec pospolity?

Jeśli chodzi o dziurawiec zastosowanie tej rośliny jest naprawdę szerokie. Na początku warto jednak dowiedzieć się, jak ona wygląda. Otóż, dziurawiec bez żadnego problemu można rozpoznać wśród innych, polnych ziół. Posiada on bowiem bardzo charakterystyczne listki, które pod światło posiadają nieskończenie wiele maleńkich dziurek. To właśnie te dziurki są zbiornikami olejków eterycznych, niosących ze sobą mnóstwo zdrowotnych korzyści.

Dziurawiec osiąga nawet metr wysokości, posiada żółte kwiaty o średnicy nawet trzech centymetrów, układające się w gęste kwiatostany.

Dziurawiec kiedy zbierać?

Osoby zastanawiające się, kiedy zbierać dziurawiec, powinny wiedzieć, że w polskich warunkach kwitnie on od czerwca do września. To właśnie wtedy na łąkach pojawiają się charakterystyczne, żółte kwiaty. Pierwsze zbiory dziurawca przypadają na okres od czerwca do połowy lipca, kiedy zbiera się młode pędy rośliny z dopiero zawiązanymi pączkami. Pora na kolejne zbiory następuje dopiero pod koniec sierpnia, kiedy roślina kwitnie ponownie.

Dziurawiec zastosowanie

Jeśli chodzi o dziurawiec pospolity, to ma on naprawdę wszechstronne zastosowanie, a przez wielbicieli medycyny ludowej stawiany jest na równi z miętą i rumiankiem. Ziele dziurawca ma naprawdę szerokie spektrum działania. Wystarczy wspomnieć o jego właściwościach antybakteryjnych, antyseptycznych, rozkurczających, przeciwzapalnych, moczopędnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Stosowanie dziurawca pomaga radzić sobie ze schorzeniami żołądka i dróg żółciowych, a także kamicą moczową. Uznaje się, że popijanie soku z dziurawca pomaga wyciszyć organizm, dlatego ziele to często stosuje się w przypadku nerwicy, wyczerpania nerwowego oraz depresji.

Jak widać, dziurawiec jest rośliną, która posiada naprawdę wszechstronne zastosowanie i z pewnością warto wiedzieć na jej temat nieco więcej.