Kalorie, a ściślej kilokalorie określają wartość energetyczną poszczególnych produktów spożywczych obecnych w diecie. Ich wysoka lub niska podaż może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Wiedząc ile kalorii na dzień potrzeba dostarczyć w diecie, łatwo zapobiec nadwadze oraz skrajnemu niedożywieniu.

Co to jest kaloria?

Pomimo że dawniej pojęcie kalorii stosowane było jedynie jako jednostka ciepła, obecnie w dietetyce najczęściej tożsame jest z terminem wartości energetycznej, która wskazuje na ilość energii, jaką organizm może przyswoić podczas trawienia danego pokarmu. Informacje o kaloryczności produktu odnaleźć można na jego etykiecie, pod oznaczeniem kcal.Warto podkreślić, że poszczególne składniki pokarmowe, tj. tłuszcze, białka czy węglowodany charakteryzuje stała kaloryczność na 100 gramów. Pierwsza z wymienionych grup dostarcza 9 kcal/g, a pozostałe dwie jedynie 4 kcal/g. Znajomość podstawowych makroskładników i ich wartości energetycznych umożliwia szybkie oszacowanie kaloryczności diety, co pozwala skutecznie ograniczyć ryzyko nadwagi.

Ile kalorii powinna dostarczać codzienna dieta?

Powszechnie panuje przekonanie, że zapotrzebowanie kaloryczne dorosłego człowieka wynosi ok. 2000 kcal dziennie. Jest to jednak duże uproszczenie, ponieważ wartość energetyczna diety zależy od wielu czynników, takich jak płeć, wiek, wzrost, waga oraz aktywność fizyczna. Dopiero w oparciu o powyższe aspekty możliwe jest dokładne oszacowanie zapotrzebowania energetycznego danego człowieka.Warto podkreślić, że może ono znacząco różnić się nawet u osób w podobnym wieku, np. dwudziestosiedmiolatka o wzroście 156 cm i niskiej aktywności fizycznej może potrzebować jedynie 1700 kcal do prawidłowego funkcjonowania, podczas gdy jej aktywna fizycznie rówieśniczka, mierząca 178 cm powinna dostarczyć o 1500 kcal więcej.

Wiedząc Ile kalorii na dzień powinno znaleźć się w diecie, łatwo zbilansować ją w taki sposób, aby uniknąć ich deficytów lub nadwyżki, które prowadzą do zachwiania równowagi organizmu. Zbyt duża podaż kilokalorii skutkować może pojawieniem się nadprogramowych kilogramów, a ich zbyt radykalne ograniczenie przyczynia się do osłabienia oraz utraty wagi.