Choroba hemoroidalna znana też jako hemoroidy jest zaliczana do schorzeń nie tylko bardzo popularnych, ale również wyjątkowo wstydliwych. Osoby zmagające się z nią niechętnie przyznają się do tego i choć wówczas, gdy w grę wchodzą hemoroidy objawy w pewnym momencie zyskują jednoznaczność, potencjalni pacjenci niechętnie udają się do lekarza.

Profilaktyka i jej znaczenie

Lęk przed hemoroidami zewnętrznymi i wewnętrznymi jest nadal bardzo duży. Nie oznacza to jednak, że duża jest także wiedza na temat tego schorzenia. Warto więc pamiętać, że mówimy o jednej z tych chorób, których leczenie może być trudniejsze niż zapobieganie im. Mając to na uwadze trudno nie zadać sobie pytania o zalecane działania profilaktyczne. Tu na pierwszy plan wysuwa się właściwa dieta wskazana zwłaszcza osobom, które mają tendencję do biegunek i zaparć. Gdy w grę wchodzą Hemoroidy objawy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego pojawiają się stosunkowo często. Warto więc reagować na nie sięgając po żywność z pełnego ziarna, rośliny strączkowe, warzywa oraz owoce. Jeśli do tej pory unikaliśmy takich produktów, dobrze jest wprowadzać je do codziennego menu stopniowo. Nie mniej ważne jest wystrzeganie się tych produktów, które mogą powodować zaparcia, a więc choćby czekolady i mocnej herbaty. Profilaktyka zakłada też dbanie o nawodnienie organizmu oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Co warte podkreślenia, działanie te są zalecane także tym osobom, które obawiają się, że hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne mogą być ich problemem.

Hemoroidy objawy i ich rozpoznanie

Już uczucie dyskomfortu podczas oddawania stolca powinno skłaniać pacjentów do złożenia wizyty w gabinecie lekarskim. Wiele osób zwleka z nią jednak pomimo świadomości tego, że z czasem hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne mogą być coraz bardziej uciążliwe. Nie ma żadnych argumentów przemawiających za lękiem przed taką wizytą. Dla lekarzy problem ten nie jest w żaden sposób krępujący, a i rozpoznanie hemoroidów nie jest trudnym zadaniem. Lekarz zwykle rozpoczyna od wywiadu z pacjentem i często już na tym etapie jest niemal pewny, że ma do czynienia z hemoroidami. Potrzebuje jednak potwierdzenia dla swoich domysłów i właśnie dlatego zleca badanie fizykalne dotyczące nie tylko samych okolic krocza, ale również jamy brzusznej. Jednym z częściej zlecanych badań jest też anoskopia. W czasie jego wykonywania można oświetlić hemoroidy wewnętrzne i ustalić w ten sposób, w jakim stanie się znajdują.