Dziurawiec słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych. Bogaty w antyoksydanty, witaminę C i olejki eteryczne, może być wykorzystywany w lecznictwie na wiele różnych sposobów.

Dziurawiec kiedy zbierać i jak uprawiać?

Oprócz suszu, ekstraktów i innych przetworów z dziurawca dostępnych w sklepach zielarskich czy aptekach, roślinę z powodzeniem możemy zbierać, a nawet uprawiać we własnym zakresie.

Niewielkie wymagania dziurawca sprawiają, że przez niektórych może być nawet traktowany jak chwast. Niepozornie wyglądające ziele może jednak okazać się przystępnym remedium np. na dolegliwości ze strony układu trawiennego.

Gdy na łące lub polanie trafimy na dziurawiec kiedy zbierać? Odpowiedź jest prosta – zbieramy gdy kwitnie, czyli w okresie od kwietnia do września. To właśnie kwiatostany zawierają bogactwo zdrowotnych substancji takich jak flawonoidy, hipercyna, garbniki czy rutyna.

Dziurawiec zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości, Dziurawiec pospolity chętnie wykorzystywany jest w stanach zapalnych żołądka i jelit. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, co usprawnia procesy trawienne i wspiera tym samym pracę wątroby.

Łagodzi nudności, wzdęcia i niestrawność, łagodząc napięcie mięśni gładkich. Dziurawiec ma również silne działanie antyoksydacyjne, co pozwala pozbywać się z organizmu wolnych rodników. Dziurawiec zastosowanie może również znaleźć w sytuacjach obrzęków związanych z zatrzymaniem wody w organizmie czy stanach zapalnych pęcherza, bowiem ma silne działanie moczopędne.

Dziurawiec pospolity – środki ostrożności

Stosując dziurawiec należy zachować pewną ostrożność, albowiem może reagować z pozostałymi przyjmowanymi preparatami i lekami. W przypadku niektórych leków, dziurawiec może upośledzać wchłanianie ich, a tym samym ograniczać ich wchłanianie. Przykładem może być np. antykoncepcja hormonalna czy statyny.

Należy również pamiętać, że zawarta w roślinie hipercyna zwiększa poziom serotoniny w organizmie, co może nasilać działanie leków antydepresyjnych (szczególnie z grupy SSRI). Dziurawiec powoduje również, że nasza skóra jest bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, należy więc zwracać szczególną uwagę na ochronę przeciwsłoneczną by uniknąć poparzeń skóry.