Dziurawiec pospolity można z łatwością poznać, bo ma charakterystyczny wygląd, żółte kwiaty i intensywny zapach. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w czasach starożytnych, szybko odkryto jego cenne właściwości lecznicze. Jest to bardzo wartościowa roślina, która wykazuje korzystny wpływ na organizm ze względu na zawartość szeregu związków aktywnych typu flawonoidy i garbniki.

Jakie działanie wykazuje dziurawiec pospolity?

W dziurawcu znajduje się szereg składników aktywnych, które wykazują działanie uspokajające, antydepresyjne, moczopędne, antybiotyczne, przeciwdepresyjne, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, ściągające, żółciotwórcze i żółciopędne, bakteriostatyczne. Nic więc dziwnego, że tak cenna roślina znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetologii. Warto też wiedzieć, dziurawiec kiedy zbierać, aby pozyskać surowiec całkowicie za darmo, chociażby z pobliskiej łąki.

Nie ma sensu sporo płacić za niewielką ilość suszu w sklepie zielarskim lub aptece, jeśli ktoś wie, jak wygląda roślina i znajduje się ona w zasięgu ręki. Najlepszy momentem na zbieranie dziurawca jest okres od czerwca do lipca lub od sierpnia do września, czyli podczas kwitnienia. Trzeba pamiętać o tym, że dziurawiec pospolity ma właściwości fotouczulające, co oznacza, że zwiększa ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych. Skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieniowania ultrafioletowego, mogą nawet pojawić się jakieś przebarwienia.

Czy wiesz, jakie ma dziurawiec zastosowanie?

Dziurawiec pospolity może być śmiało stosowany w przypadku problemów z układem pokarmowym, od wieków stosuje się go do pobudzenia trawienia, szczególnie po zjedzeniu posiłku. W ten sposób można uchronić się przed niestrawnością, szczególnie po konsumpcji czegoś tłustego, czyli ciężkostrawnego. Wykazuje działanie rozkurczowe, wspomaga pracę wątroby, niweluje stany zapalne. Wzmaga łaknienie, przeciwdziała wzdęciom i zgadze. W przypadku dziurawca pospolitego można liczyć na działanie moczopędne i rozkurczowe, co ma ogromne znaczenie dla osoby z kamicą moczową.

Wykorzystuje się go także podczas leczenia depresji ze względu na właściwości uspokajające. Jest stosowany w przypadku bielactwa, przy różnego typu schorzeniach skórnych. Świetnie sprawdza się przy ranach, odmrożeniach i oparzeniach, bo wykazuje działanie antyseptyczne i ściągające. Od lat roślina ta jest wykorzystywana do leczenia rozmaitych dolegliwości, które dotykają układu pokarmowego, moczowego i oddechowego. Ma konkretny wpływ na układ hormonalny, pomaga przy stanach lękowych i nerwicy.