Wszyscy wiemy, że trzeba troszczyć się o zdrowie, ale można odnieść wrażenie, że wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Można wręcz powiedzieć, że działania podejmowane przez lekarzy często są dla nas po prostu obce. Za przykład może posłużyć choćby angiografia.

O co chodzi?

Angiografią określa się technikę obrazowania medycznego, która wykorzystywana jest do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała. Szczególnie chodzi o tętnice, żyły i komory serca.

Standardowa metoda przeprowadzenia badania angiograficznego to wstrzyknięcie nieprzepuszczalnego dla promieni rentgenowskich środka kontrastowego. Co więcej, potem zawsze dochodzi do przeprowadzenia obrazowania przy wykorzystaniu technik opartych o promienie rentgenowskie.

Kiedy trzeba pomyśleć o angiografii?

Wszystko brzmi niewątpliwie poważnie i tym samym wiele osób może zastanawiać się nad tym, w jakich okolicznościach trzeba myśleć o angiografii. Co więcej, sprawa jest niewątpliwie trudna, ponieważ zdarzyć się może wiele. Dość powiedzieć, że do wskazań można zaliczyć m.in. chorobę niedokrwienną serca, miażdżycę zarostową tętnic kończyn, wrodzone wady anatomiczne naczyń czy zespoły uciskowe naczyń z obrzękami.

Z drugiej strony są sytuacje, które można określić przeciwwskazaniami. Ważne jest też to, że w kwestii przeciwwskazań sprawa jest bardzo prosta, ponieważ należy wziąć pod uwagę tylko wole nadczynne tarczycy i nadwrażliwość, czyli uczulenie na kontrast.

Długa droga do zdrowia

Warto też mieć świadomość tego, że badanie angiograficzne można wykorzystywać do oceny ukrwienia i unaczynienia guza (jeżeli w organizmie wystąpił nowotwór). Badanie angiograficzne jest też wykorzystywane przed operacjami przeszczepienia nerki.

Naturalnie nie jest też tak, że Angiografia jest potrzebna praktycznie zawsze. Mówi się wręcz, że przy wielu schorzeniach badanie to jest zbędne. Zdarza się, że wystarczający obraz dają badania angio-MR i angio-TK. Chodzi o rezonans magnetyczny naczyń krwionośnych i badanie za pomocą tomografu komputerowego. Nie można też zapomnieć o badaniu ultrasonograficznym metodą Dopplera.

Wywiad lekarski

Jeżeli pojawiają się jakieś obawy związane ze zdrowiem, nie ma się nad czym zastanawiać – konieczna jest rozmowa z lekarzem. Odwlekanie pójścia do specjalisty to nigdy nie jest dobre rozwiązanie. Poza tym nigdy nie jest tak, że lekarz od razu decyduje się na jakieś mniej lub bardziej inwazyjne badania. Wszystko rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego – konieczne jest dokładne określenie sytuacji.