Regularne badanie piersi pozwala na wczesne wykrycie zmian chorobowych, co może przyczynić się do całkowitego wyleczenia choroby. Niestety kobiety w Polsce nadal rzadko decydują się na specjalistyczne badania. Powodem może być wstyd przed badaniem okolic intymnych, mimo, że jest to badanie takie jak milion innych wykonywanych w gabinetach lekarskich. Przełamanie lęku może przyczynić się do uratowania swojego zdrowia i życia.

USG piersi – gdzie można wykonać?

Idąc naprzeciw pacjentkom, które szukają specjalistycznych gabinetów USG wiele placówek otwarło swoje siedziby w najbardziej popularnych miastach w kraju. O dokładny adres takiej placówki można zapytać w przychodni lub poszukać w Internecie wpisując np. USG piersi Katowice.

Dla kogo przeznaczone jest badanie?

Badanie wykonywane może być u każdej kobiety, niezależnie od wieku. W szczególności zaleca się, aby wszelkie zmiany, które pojawiły się w piersiach zostały jak najszybciej zdiagnozowane. Profilaktyka badania piersi jest zalecana również kobietom w ciąży. Dzięki temu, że USG jest badaniem nieinwazyjnym może zostać wykonane u ciężarnych.

Na czym polega badanie piersi?

Jest nieinwazyjnym i bardzo czułym badaniem, które wykrywa patologiczne guzki w piersiach lub węzłach chłonnych. Często stosowane jako uzupełnienie mammografii, w celu oceny stopnia zaawansowania nowotworu.Dzięki falom akustycznym o różnej częstotliwości badanie obrazowo przedstawia wnętrze piersi. Fale z aparatu USG przedostają się do tkanek i odbijają się jako impulsy elektryczne. Na ekranie monitora pojawia się obraz piersi, który zostaje oceniony przez specjalistę. Fale emitowane przez urządzenie nie szkodzą w żaden sposób ludzkim tkankom, dlatego badanie może zostać wykonane wielokrotnie.

Wyniki badania

Chcąc uzyskać najbardziej adekwatny wynik w stosunku do stanu zdrowia należy wybrać miejsce o wysokiej renomie. USG piersi Kraków, USG piersi Częstochowa oraz USG piersi Katowice w gabinetach Gyncentrum świadczą taki usługi. Wyniki są przygotowane zgodnie z międzynarodowym systemem standaryzacji. Oznacza to, że wszystkie wyniki USG piersi muszą posługiwać się jednakowym językiem i posiadać identyczną strukturę. Na podstawie odpowiednio wykonanego opisu lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym dalszym leczeniu.