Napary i herbaty z ziół, owoców czy płatków kwiatowych są skutecznym wsparciem i uzupełnieniem farmakologii podczas leczenia różnorodnych schorzeń. Świetnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, choć oczywiście należy zachować ostrożność, konsultując ich stosowanie z lekarzem i czytając zalecenia producenta. Napoje z jakich roślin są szczególnie polecane?

Napar z mięty

Do najpopularniejszych napojów ziołowych na pewno należy napar lub herbata z mięty. Roślinę można hodować w doniczce, a po zasuszeniu liści zalewać wrzątkiem. Mięta znajduje się również w wielu mieszankach i gotowych herbatkach, które bez trudu kupimy w sklepach i aptekach. Picie tego typu napojów wskazane jest z wielu powodów. Mięta posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Pomaga walczyć z objawami ze strony układu pokarmowego – wzdęciami, zgagą, bólami żołądka, skurczami jelit, mdłościami, refluksem, brakiem apetytu. Polecana jest również przy nieprawidłowościach dróg żółciowych.

Hibiskus – składnik smacznych napojów leczniczych

Hibiskus, czyli ketmia lub malwa sudańska, to roślina popularna od wieków, rosnąca przede wszystkim w Azji, Ameryce i Afryce. Napar z płatków jej kwiatów ma charakterystyczny smak, a przy tym działa pozytywnie na zdrowie człowieka. Lista wykazywanych przez Hibiskus właściwości jest naprawdę długa – na pewno to dobry sposób na wzmacnianie organizmu, budowanie odporności i zapobieganie występowania infekcji czy stanów zapalnych. Hibiskus poprawia samopoczucie podczas przeziębień, kaszlu, chrypy, podwyższonej temperatury. Poza tym usprawnia układ pokarmowy, krążeniowy i moczowy, zapobiegając m.in. niestrawnościom, nowotworom żołądka, nadciśnieniu, miażdżycy, chorobom nerek i pęcherza. Roślina znana jest również ze swych właściwości antyoksydacyjnych. Oczyszcza z toksyn oraz świetnie pielęgnuje cerę i włosy.

Herbatka z dzikiej róży

Podobne do posiadanych przez hibiskus właściwości wykazuje również dzika róża – składnik bardzo smacznej i lubianej herbatki. Owoc ten, tak jak malwa sudańska, zawiera witaminę C, przez co dobrze radzi sobie z przeziębieniami. Picie herbaty z dzikiej róży wskazane jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy występowanie infekcji i chorób jest szczególnie wysokie. To jednak nie wszystko – roślina pomaga w prawidłowej pracy układu pokarmowego, dlatego chętnie stosują ją pacjenci ze schorzeniami m.in. wątroby i żołądka. Herbatę z dzikiej róży warto pić przy problemach z nerkami, oczywiście po konsultacji ze specjalistą. Wyciąg z tej rośliny łagodzi też problemy skórne, dlatego uznawany jest za skuteczną metodę radzenia sobie z oparzeniami i ranami.