Ozon jest gazem składającym się z 3 atomów tlenu. Jest to najsilniejszym naturalny środek dezynfekujący, dlatego sterylizowanie ozonem jest obecnie niezwykle skuteczną i popularną metodą. Gaz ten zabija zanieczyszczenia i jest całkowicie bezwonny w niskich stężeniach. W wyższym stężeniu pachnie podobnie do chloru, ale można się szybko przyzwyczaić do zapachu i prawie go nie zauważać.

Ozon w przyrodzie – jak powstaje?

W przypadku wyładowania elektrycznego np. uderzenia pioruna, tlen ulega rozszczepieniu i powstają dwa pojedyncze atomy. Gdy jeden z tych atomów łączy się z atomem tlenu, powstaje ozon.

Jak można sztucznie wytworzyć ozon?

Tlen wytwarza ozon za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Stwarza to niską wartość ozonu, która służy do usuwania zapachów.W ozonatorze wysokie napięcie jest rozładowywane elektrycznie do tlenu, co powoduje powstanie silnie stężonego ozonu.

Dlaczego ozonatory mają znaczną przewagę nad innymi urządzeniami oczyszczającymi powietrze?

Przede wszystkim nie zanieczyszczają środowiska. Ponadto są bardziej efektywne niż sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń z zastosowaniem środków chemicznych. Ozonatory w ciągu kilku sekund niszczą wszelkie mikroorganizmy, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla zdrowia.

Ponieważ ozon jest gazem, może wnikać w najmniejsze otwory i szczeliny, a tym samym dokładnie czyścić cały obiekt. Poprzez potraktowanie przedmiotu ozonem usuwane są najmniejsze cząsteczki powietrza, kurz, odchody roztoczy, które są często przyczyną alergii.

Co można czyścić ozonatorem?

Za pomocą generatora ozonu można szybko wyczyścić wszystkie pomieszczenia. Mieszkania, w których trzymane były zwierzęta domowe, przesiąknięte uciążliwymi i trudnymi do zabicia zapachami, niedostatecznie wentylowane itp.

Ozonatory mają szerokie zastosowanie w przemyśle i sektorze turystycznym (hotele, pensjonaty).

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas ozonowania?

Przede wszystkim wielkość, temperaturę i wilgotność pomieszczenia oraz zabrudzenia (np. pleśń, grzyby, wirusy). Bardzo ważnym aspektem są materiały w pomieszczeniu (drewno, tkaniny itp.) oraz ich chłonność.

Podczas ozonowania szczególnie ważne jest, aby w obiekcie nie było ludzi, zwierząt ani roślin.